Mühendis Mimar Öyküleri Bir Ar-Ge Öyküsü: Arçelik - Refik ÜREYEN

Bir Ar-Ge Öyküsü: Arçelik
Refik ÜREYEN
Makina Yüksek Mühendisi
2010-04-15 00:00:00
Mühendislik Mimarlık Öyküleri 4
AR-GE
TMMOB
978-9944-89-975-8
Arçelik A.Ş. 1955 yılındaki kuruluşundan 1990'ların ortalarına kadar üretimini know-how lisansı ile yürütmüştür. Son yirmi yılda ise özgün ve güncel ürünleri çok değişik pazarlara, kendi bilgi ve deneyimine dayanarak gönderecek, hatta oralarda üretecek düzeye ulaşmış, böylece Avrupa ve Dünya ölçeğinde ileri sıralarda bir şirket haline gelmesi ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu atılımın önemli bir aşaması 1991 yılında ArGe Merkezinin kurulmasıdır.

1980 yıllarının sonlarında Devletin destekleri ile başlayan ve küresel rekabetin şiddetinin hissedilmesi ile sanayide artık vazgeçilmez hale gelen ArGe faaliyetlerinin kurumsallaşmasının ilklerinden biri olması dolayısıyla Arçelik Ar-Ge Merkezi sanayi çevrelerinde ilgi odağı olmuştur

Her ne kadar bu öykü büyük bir şirketin içinde geçiyorsa da büyüklüğüne bakılmaksızın birçok şirket için de iyi bir referans olacağını düşünüldüğünden öyküyü okumakta ve üzerinde düşünmekte yarar var.

Okuyunca görülecektir ki olaylar kronolojik bir sırada yazılmamış onun yerine bir şirkette ArGe’nin hangi aşamalardan geçerek kurulduğunu anlatılmaya çalışılmıştır.